Haber

Depremzede fırsatçılığı; ev kiraları yüzde 40 arttı

KAHRAMANMARAŞ’ta yaşanan depremlerin ardından bölgedeki ailelerin göç ettiği illerden biri olan Konya’da gayriresmi emlakçılar ve ev sahipleri yüzde 30-40’ların ortasında artışla evleri kiralamaya başladı. Duruma tepki gösteren Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, “Gayri resmi emlakçılar ve kötü niyetli ev sahipleri yüzünden kiralar yüzde 30 ile 40 arasında yükseldi. 5 bin lira olan ev 7 bin liraya, 7 bin lira 10 bin liraya yükseldi.Bahçeli “Müstakil dubleks ev veya villa ilanlarının 20 bin liraya kadar çıktığını görüyoruz. O bölgelerde 7 bin liraya bu evleri kiralıyorlar” dedi.

?Kahramanmaraş’ta 11 ili etkileyen büyüklükleri 7.7 ve 7.6 olan depremlerin ardından bu bölgelerde yaşayanlar farklı illere göç etmiştir. Konya’ya göç eden depremzedelerin bir kısmı kiraladıkları evlerde yaşamaya başladı. Bunu fırsata çeviren bazı emlakçılar ve ev sahipleri evleri yüzde 30-40 zamla depremzedelere kiralamaya başladı.

Duruma tepki gösteren Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, odaya kayıtlı hiçbir emlakçının fiyat artışı yapan maliklerin evlerini kiralamadığını belirtti. Altınay, fiyat artışının resmi olmayan emlakçılar ve mal sahipleri tarafından yapıldığını belirterek, “Valiliğimiz, kaymakamlıklarımız, muhtarlıklarımız, Konya Emlakçılar Odası, Ticaret Odası ve Türkiye’deki tüm STK’larımız ile gerekli tüm yardımları yapmaya devam ediyoruz. elimizden geldiğince işbirliği yapıyoruz.doğal vatandaşlarımızın morali düşük.onların morallerini bir nebze de olsa yükseltmek ve sıcak bir ortamda yaşamalarını sağlamak için gerekeni yapıyoruz.mülk sahiplerinden destek verenler var Konya Emlakçılar Odası ve Ticaret Odası üyelerimizden takviye var.İnanın komisyon bile talep etmiyoruz.Müşterimizi araya sokmak için her türlü gayreti ve gayreti gösteriyoruz.Birde bunlar var. kötü niyetle.Bunlar her kesimde olduğu gibi bizim camiada da mutlaka vardır.Vatandaşların kendilerini kiralamaya çalıştıkları yerlerde fiyat aralığı çok yüksek olan yerler var.Biz Konya Meslek Odası olarak altors, tüm üyelerimizin yanında. Birlikte fiyat artıran hiçbir konut sahibinin konutunu kiralamıyoruz. Yapmamaya karar verdik. Bir de kira bile almayan, kiranın yarısını talep eden sakinlerimiz var.

Fiyat artışlarının yüzde 30-40 civarında olduğunu vurgulayan Altınay, “Gayri resmi emlakçılar ve kötü niyetli ev sahipleri yüzünden kiralar yüzde 30-40’ların ortasında yükseldi. 5 bin liradan bir konut 7 bin liraya çıktı. 7 bin liradan 10 bin liraya, “Müstakil dubleks ev veya bahçeli villa ilanlarının 20 bin liraya kadar çıktığını görüyoruz. O bölgelerde 7 bin liraya konut kiralıyorlar” dedi.

habergulnar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu