Haber

Ukrayna’nın doğusunda Rus füze saldırısında 5 kişi öldü

Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın doğudaki Pokrovsk kasabasına düzenlediği füze saldırısında en az beş kişinin öldüğünü açıkladı.

İçişleri Bakanı İhor Klimenko, hayatını kaybedenlerden dördünün sivil, birinin de devlet görevlisi olduğunu söyledi. Saldırıda 31 kişi yaralandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, saldırıda ölenleri “kurban” olarak niteledi ancak rastgele bir sayı vermedi.

Saldırının ardından arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Rus birlikleri tarafından ele geçirilen Pokrovsk, Donetsk kentine 70 kilometre uzaklıkta. Savaştan önce kasabanın nüfusu yaklaşık 60.000 idi.

Klymenko, ilk saldırıda dört sivilin, ikinci baskında ise acil servislerden bir yetkilinin hayatını kaybettiğini söyledi. Yaralılar arasında 19 polis memuru, beş kurtarıcı ve bir çocuk vardı.

Zelenskiy, Rus baskınlarının “sıradan meskenleri” vurduğunu belirterek, beş katlı ve en üst katı çökmüş bir binanın görüntüsünü yayınladı.

Enkazın temizlendiği ve arama kurtarma ekiplerinin insanları ambulanslara taşıdığı da görüntüde görüldü.

Donetsk Valisi Pavlo Krilenko, saldırılarda iki konut ve bir otelin yanı sıra restoran, dükkan ve idari binaların hasar gördüğünü söyledi.

Krilenko, sığınaklara gitmek için halkı olası yeni saldırılara karşı uyardı.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Pazartesi akşamı Kharkiv Bölgesi’ne düzenlenen saldırıda özel konutların yeniden vurulduğunu ve en az iki sivilin öldüğünü, beş kişinin de yaralandığını söyledi.

haberovacik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu