Haber

Suriye’den BM’ye çağrı: İsrail saldırıları durdurmalı

Suriye Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in saldırılarından vazgeçmesi için Birleşmiş Milletler’e (BM) gerekli önlemleri alması çağrısında bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Maraş’ta meydana gelen depremlerle harap olan Suriye’de arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği hatırlatıldı.

‘İSRAİL KOMŞULARA KESİNLİKLE CAN ALIYOR’

Açıklamada, “Suriye, yıkıcı deprem karşısında yaralarını sarmaya, şehitlerini defnetmeye, taziye, taziye ve uluslararası insani destek almaya çalışırken, İsrail güçleri sivillerin yaşadığı mahalleleri hedef alan hava saldırısı düzenledi.”

RUSYA’DAN KINAMA

Saldırıların ardından açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, İsrail’e tepki gösterdi. İsrail’in hava saldırılarıyla uluslararası hukuku alenen ihlal ettiğini belirten Zaharova, “İsrail tarafını Suriye’ye yönelik silahlı provokasyonlarına son vermeye ve tüm bölge için tehlikeli sonuçlara yol açacak adımlardan kaçınmaya çağırıyoruz.”

SOHR: 15 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İsrail hava saldırısında Şam’ın merkezindeki Kafr Sousa mahallesinde bir binanın hedef alındığı belirtildi. Suriye Savunma Bakanlığı, ‘İsrail’in Şam ve çevresinde sivillerin yaşadığı yerleşim yerleri de dahil olmak üzere bazı noktaları hedef alan füzelerle hava saldırısı düzenlediğini’ duyurdu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), hava saldırıları sonucunda 15 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Buna göre, ikisi sivil dokuz Suriyeli hayatını kaybetti. Diğer kurbanların kimlikleri bilinmiyordu. SOHR, İran destekli Hizbullah’ın bulunduğu bölgenin hedef alındığını ve saldırının ardından patlamaların yaşandığını duyurdu.

Pazar günkü saldırı, merkezi Maraş’ta olan ve Türkiye’nin yanı sıra Suriye’yi de yerle bir eden depremlerden bu yana İsrail’in ilk saldırısı oldu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu