Haber

Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya, Belarus hükümetini kınadı

Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya’nın dışişleri bakanları, Belarus’ta 9 Ağustos 2020’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini Aleksandr Lukashenko’nun “hileli” bir şekilde kazandığını iddia ederek, “Rejim, halkın büyük çoğunluğunun iradesini hiçe sayıyor. Belarus halkı, Moskova’ya ve Belarus topraklarının Rus füzeleri için fırlatma rampası olarak kullanılmasına tam siyasi ve lojistik destek veriyor.” terimini kullandı.

Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya dışişleri bakanları tarafından yapılan ortak açıklamada, Belarus’ta son cumhurbaşkanlığı seçiminin 3 yıl önce yapıldığı belirtildi.

Bu seçimlerde Belarus halkının demokratik özlemlerini ve haklarını ayaklar altına aldığı iddia edilen açıklamada, “Gayrimeşru rejim tarafından iktidarın cani bir şekilde ele geçirilmesi o zamandan beri kitlesel iç baskıya, savaş suçlarına ve saldırı suçlarına suç ortaklığına, Belarus egemenliğinin hızla aşınmasına ve bölgenin istikrarsızlaşmasına neden oldu.” değerlendirme yapıldı.

Lukaşenko yönetiminin 3 yıldır vatandaşlar üzerinde insanlık dışı baskılar uyguladığının öne sürüldüğü açıklamada, şunlara dikkat çekildi:

“Şubat 2022’den bu yana Lukashenko rejimi, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının suç ortağı ve doğrudan destekçisi olarak hareket ediyor. Rejim, Belarus halkının büyük çoğunluğunun iradesini hiçe sayarak Moskova’ya tam bir siyasi ve lojistik temel ve Rus füzeleri veriyor. Belarus topraklarının fırlatma rampası olarak kullanılmasına izin verir.

Ayrıca yakın zamanda binlerce hatalı Wagner paralı askerini kendi topraklarında barındırmayı kabul etti. Ayrıca Lukashenko rejimi, Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından yargılanacak olan savaş suçuna doğrudan müdahil olduğundan, Ukraynalı çocukların zorla sınır dışı edilmesinde suç ortağıdır.”

Açıklamada, Minsk yönetiminin uluslararası güvenlik açısından giderek artan bir tehdit oluşturduğu vurgulanarak, üç ülkenin Belarus halkının yanında olmaya devam edeceği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu