Ekonomi

Petrol, Çin verilerinin ardından yükseldi

Brent petrol Pazartesi günü yüzde 1 düştükten sonra bugün varil başına 84 doların üzerinde seyrediyor.

Pekin’den gelen verilere göre Çin ekonomisi, virüs kısıtlamalarının sona ermesiyle dördüncü çeyrekte beklenenden yüksek büyüme kaydetti. Bu gelişme, yatırımcıların bu yıl daha fazla enerji tüketimi beklentilerini destekleyebilir.

Veriler öncesinde Goldman Sachs, Çin’in talebinin artması ve Rusya’nın arzının azalmasıyla Batı ekonomilerinin resesyondan kaçınacağını ve tüketimi destekleyeceğini savunarak daha yüksek ham petrol fiyatları iddiasını yineledi. Banka, 16 Ocak tarihli notunda, emtia piyasalarının artık olmayacağına “inanmadığı” bir durgunluğu fiyatladığını söyledi.

2023 yılına zorlu bir başlangıç ​​yapan ve açılış haftasında küresel yavaşlamaya yönelik endişelerle gerileyen petrol fiyatları toparlandı. Çin’in yanı sıra petrol, Fed’in agresif faiz artırımlarının sona ereceğine dair artan beklentiler ve zayıflayan dolardan destek buldu.

Kotak Menkul Kıymetler Emtia Araştırma Başkanı Ravindra Rao, virüs kısıtlamalarının sona erdiğini belirterek, “Şu anda Çin talebine odaklanıldığı için Çin’den gelen beklenenden iyi gelen veriler fiyatları destekleyebilir” dedi.

arsuzajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu