Haber

Muratağa-Sandallar ve Atlılar’da Rumlar tarafından katledilen Kıbrıslı Türkler anıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Muratağa-Sandallar ve Atlılar köylerinde 1974 yılında Rumlar tarafından toplu katliama maruz kalan Kıbrıs Türkleri için anma töreni düzenlendi.

İlk tören, 14 Ağustos 1974’te başlayan Kıbrıs Barış Harekatı’nın ikinci safhasında Yunan EOKA teröristleri tarafından şehit edilen şehitlerin toprağa verildiği Muratağa-Sandallar Şehitliği’nde düzenlendi.

Törene KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, TBMM Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Yargıtay Başkanı Narin Ferdi Şefik, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Güçlü Topaloğlu, Genelkurmay Başkanı katıldı. ana muhalefetteki Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Lideri Tufan Erhürman, bakanlar, milletvekilleri, askeri personel, şehit aileleri ve vatandaşlar katıldı.

Anıta çelenk konulmasıyla başlayan anma töreni saygı duruşu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların çekilmesiyle devam etti.

Törende konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta yaşanan sancılı yıllara asla geri dönmeyeceklerini belirterek, egemenlikten, uluslararası eşit statüden, bağımsızlıktan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğünden vazgeçmeyeceklerini ancak şehitlerin bu şekilde huzur içinde uyuyacaklarını.

Kıbrıs Türk halkının acı dolu bir geçmişi olduğunu kaydeden Tatar, bunun en büyük örneğinin Muratağa-Sandallar ve Atlılar’daki toplu katliamlar olduğunu belirtti.

1974’te Türkiye’nin Kıbrıs Barış Harekatı’yla adaya barış geldiğini vurgulayan Tatar, Mehmetçik’in gelmesiyle Kıbrıs Türk halkının bağımsızlığını kazandığını ve katliamlardan kurtulduğunu söyledi.

O dönemde Birleşmiş Milletler’deki müzakerelere rağmen katliamların devam ettiğini ve “Ayşe tatile çıksın” mesajının ardından İkinci Barış Harekatı’nın başladığını anlatan Tatar, “En acılı savaşı asla unutmadık ve unutturmayacağız. tarihteki suçlar ve cinayetler. 49 yıl önce Muratağa-Sandallar’da tarihin en vahşi savaş suçları işlendi ve Kıbrıs Türkleri katledildi.” dedi.

Törende şehit mezarları ziyaret edilerek dualar okundu.

49 yıl önce katledilen Atlılar köyünde Rumlar tarafından şehit edilen Kıbrıs Türkleri için de Atlılar Şehitliği’nde anma töreni düzenlendi.

Çelenklerin bırakılmasıyla başlayan tören, saygı duruşu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların çekilmesinin ardından şehitlik gezisi ve duaların okunmasıyla sona erdi.

beytussebaphaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu