Haber

Muhalefet uyardı: ‘Seçim yasağı saat 24.00’e kadar uzatıldı’ iddiası yalan

Seçime 13 gün kala özellikle sosyal medyada bir sürü saçma sapan haber dolaşmaya devam ediyor. Bunlardan biri “Seçim sonuçlarının açıklanması yasağı saat 24:00’e kadar uzatıldı” oldu.

Bu teze karşı harekete geçen muhalefet partileri seçim yasasını hatırlattı.

İlk uyarıyı UYGUN Partisi Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk yaptı.

Konuyla ilgili Twitter’da paylaşımda bulunan Öztürk, “06.00’dan 24.00’e kadar yasak olanlar; 298 sayılı Kanunun 79’uncu maddesinde; Umuma açık yerlerde her türlü alkollü içkinin satılması, verilmesi veya içilmesi yasaktır. Oy kullanma günü tüm halk eğlence yerleri oy kullanma süresi boyunca kapalı kalır. Sadece şenlik niteliğindeki lokantalarda yemek verilir. Köy, kasaba ve şehirlerde halk silah taşıyamaz. Yayın yasağı, önceki seçimlerde 298 sayılı Kanun’un 79. maddesinde saat 21.00’de;” Seçim günü saat 18:00’e kadar radyo ve her türlü yayın organlarında seçim ve seçim sonuçlarına ilişkin haber, tahmin ve yorum yapılması yasaktır. 21’den sonra tüm yayınlar ücretsizdir.”

Ardından CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek de benzer bir bilgi paylaştı: “Sosyal medyada dolaşan bir yanlış bilgi nedeniyle bu açıklamayı yapma ihtiyacı doğdu. Oy verme günü seçim sonuçlarının açıklanması yasağı. 21.00’e kadardır. Bu yasak YSK’dan daha erkendir.” 298 sayılı ve YSK kararında; 2023/94 yayın yasağının saat 21.00’de sona ereceğini.”

(HABER MERKEZİ)

haber-bozkurt.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu