Haber

Konya Büyükşehir’in Ortağı Olduğu Ufuk Projesi’nde Odak Grup Toplantısı Gerçekleştirildi

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ortak olduğu Avrupa Birliği Horizon 2020’nin davetlisi olan Era-Net Cofund Projesi kapsamında kentsel hareketlilik, erişilebilirlik ve bağlanabilirlik alanında odak küme toplantısı gerçekleştirildi. Konya, Brüksel ve Strazburg’un ortak hareket ettiği projede, her üç ilde de dezavantajlı kümelere yönelik araştırma ve uygulamalar yapılıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ortak olduğu Horizon 2020 Era-Net Cofund Projesi kapsamında odak küme toplantısı gerçekleştirildi.

Kısa adı ADALET (Urban Morphology to Achieve an Inclusive City Model, Join in Time-Spatial, Sosyo-Bilişsel Erişilebilirlik Projesi) olan çalışma, üç farklı ülkeden proje ortakları ile yürütülmektedir.

Fransa’dan Strasbourg, Belçika’dan Brüksel ve ülkemizden Konya’nın yer aldığı projenin ortasında Konya Büyükşehir Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Université de Strasbourg, Université Catholique de Louvain, Université libre de Bruxelles, Eurométropole de Strasbourg, Société des Intercommunaux de Bruxelles ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarını taşır. Ulusal paydaşların ortasında Namık Kemal Üniversitesi ve Ömer Halisdemir Üniversitesi’nden akademisyenler, Türkiye Engelliler Derneği Konya Şubesi, Görme Engelliler Mevlana Derneği ve Dosteli Derneği yer almaktadır.

Proje kapsamında Konya’da ekonomik kısıtlamaları olan fiziksel engelli, görme engelli, yaşlı ve dezavantajlı kümelerden 24 kişi ile otobüs, tramvay gibi araçlarla toplu taşıma seferleri gerçekleştirildi. Toplantıda Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı ile Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı yetkilileri, sivil toplum kuruluşu yöneticileri, akademisyenler ve dezavantajlı kümelerin temsilcileri hazır bulunarak karşılıklı görüşlerini paylaştı.

Görüşmede Strasbourg ve Brüksel’de aynı şekilde yürütülen çalışmanın karşılıklı analizi ve değerlendirmesi yapıldı. Toplam süresi 36 ay olan proje yaklaşık 27 ayda tamamlandı.
 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu