Ekonomi

Cumhurbaşkanlığı Ekonomik Koordinasyon Kurulu ilk toplantısını yaptı!

Yeni cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından oluşturulan ekonomi yönetim bugün ilk kez ortaya çıktı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısı sona erdi.

MEHMET ŞİMŞEK VE HAFİZE GAYE ERKAN ZİRVEDE

Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Bakan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı. Strateji ve Bütçe Lideri İbrahim Şenel ile ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

“SERBEST PAZAR ÇERÇEVESİNDE VERİMLİLİK ARTIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın da katıldığı toplantının ardından Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz önemli açıklamalarda bulundu. Cevdet Yılmaz’ın konuşması şöyle: “Türkiye’nin finansal istikrarını pekiştirecek ve insan odaklı kalkınmasını sürdüreceğiz. Serbest piyasa ekonomisi kuralları içinde ekonomik etkinliği artırmaya devam edeceğiz. İstikrar ve güvenlik içinde büyümek, istikrar ve istihdamı artırmak, Büyümenin bereketini her dönemde olduğu gibi adil bir şekilde paylaşmak, bu amaçla cari açığı sürdürülebilir büyümenin önünde engel olmaktan çıkarmakta kararlıyız.

“ENFLASYONLA MÜCADELE ÇÖZÜM İLE DEVAM EDECEKTİR”

Bu doğrultuda teknolojik atılımlara devam ederek katma değeri yüksek çalışmalarla ihracat ve turizm gelirlerini artıracağız. Seçim beyannamesinde verilen sözleri belli bir takvim içerisinde hayata geçireceğiz. Depremlerin yaralarını sararken, temel sorun olarak gördüğümüz enflasyonla mücadelede aktif ve kararlı adımlar atacağız.

12. EKİM AYINDAKİ MECLİSTE KALKINMA PLANI

12. Kalkınma Planını Ekim ayında Meclis’e sunmayı planlıyoruz. Eylül ayında Orta Vadeli Program ile Kamu Politika ve Uygulamalarını gözden geçirerek kaynak tahsisine bu çerçevede yön vereceğiz.”

egirdirajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu