Ekonomi

AB: Fosil yakıtlı büyüme modelini geride bırakıyoruz

Von der Leyen, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) düzenlenen “Büyümenin Ötesinde” konferansının açılışında konuştu.

“Fosil yakıtlara odaklanan bir büyüme modeli artık geçerli değil.” Von der Leyen, ekonomilerin hızla karbondan arındırılması gerektiğini belirtti.

Von der Leyen, Avrupa Yeşil Mutabakatı’nı bu amaçla hazırladıklarını hatırlatarak, saf güce dayalı bir döngüsel ekonomi inşa etmenin günümüzün en değerli ekonomik sınavlarından biri olduğuna işaret etti.

Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın sadece iklim değişikliğiyle mücadele ve iklim dostu bir kıtaya dönüş planı olmadığını dile getiren von der Leyen, bunun aynı zamanda bir refah, sorumlu ve güçlü ekonomik büyüme modeli içerdiğini vurguladı.

Von der Leyen, “Yalnızca sürdürülebilir bir ekonomi uzun vadede güçlü olabilir. Yalnızca sürdürülebilir bir ekonomi, daha sağlıklı ve daha adil bir yarın için yatırım yapacak kaynaklara sahip olabilir.” dedi. dedi.

Von der Leyen, sürdürülebilir bir ekonominin temiz teknolojiler için araştırma ve geliştirmeyi hızlandıracak araçları üretebileceğini ve bunun toplumsal hedeflere de katkı sağlayacağını belirterek, “Bugün fosil yakıtlı büyüme modelini geride bırakıyoruz.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu