Yaşam

6 yaşındaki taciz davasında savcı 2 tutuklama istedi.

HKG, 2020 yılında babası Hiranur Vakfı Lideri Yusuf Ziya Gümüşel ve dini nikahlı olduğu Kadir Willed hakkında 6 yaşında evlendirildiği ve taciz edildiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Konuyla ilgili soruşturma geçtiğimiz günlerde tamamlandı.

Soruşturma kapsamında savcının bu süre içinde iki kez tutukluluk talebinde bulunduğu ancak mahkemenin bunu reddettiği ortaya çıktı.

MAHKEME 2 KONU HAKKINDA UNVAN DENETİMİ UYGULANMASINA KARAR VERDİ

Independent Türkçe’nin haberine göre, 2020 yılında başlatılan soruşturmanın ardından savcı, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli’yi tutuklanma talebiyle sulh hakimine sevk etti. Ancak mahkeme talebi reddederek iki zanlının denetime tabi tutulmasına karar verdi. Savcılık bu duruma itiraz etse de hakimin kararı değişmedi.

Soruşturma, iki yıl sonra Cumhuriyet Savcısı Ercan Ateş’in iddianameyi tamamlamasıyla davaya dönüştü. İddianameyi yazan savcının, zanlının dosyada neden tutuklanmadığını yakın çevresine şöyle açıkladığı öğrenildi: “Bu iki yıllık bir dosya ama bana yeni teslim edildi. Soruşturmayı yürüten 1. savcı arkadaş baba YZG ve K.İ’nin tutuklanmalarını istedi ama talep sulh ceza hâkimi ret kararına itiraz etti ama o da reddedildi.Belgeyi görünce verdim. Öncelik iddianame yazıp dava açtı, davaya bakacak ağır ceza mahkemesinin iddianameyi kabul ettikten sonra tutuklama kararı vereceğini tahmin etmiştim ama bu haliyle takdir ettiler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu